John Hollingernek, az ESPN kommentátorának van itt egy érdekes gondolata arról, hogy az amerikai egyetemi kosárlabda merő egy anakronizmus, és David Stern terve, miszerint alsó korhatárt vezetne be az NBA-ban, csakis az európai profi kosárlabda malmára hajtaná a vizet. (Tudniillik a LeBron James- illetve a Carmelo Anthony-kaliberű játékosok Európába mennének játszani 17-18 éves korukban, jó pénzért, egyetem helyett, és lehet, hogy vissza sem jönnének többé.) Hollinger szerint a fiatal európai játékosok képzettebbek, mert profi klubokban tanulnak kosárlabdázni már tizenévesen, és figyelmeztető jelnek véli azt a tényt, hogy idén már kevesebb európai vagy európai klubból érkező (például Luis Scola, aki argentín, de a spanyol bajnokságból, a Tau Ceramicából jött) játékos volt a drafton, úgy tűnik, az európai ligák meg tudják tartani a legjobbakat.
Márpedig a szegényebb sorból származó fiatal amerikai játékosoknak nem mindegy, hogy megkereshetnek-e évente akát három-négymillió dollárt egy-egy nagy európai klubban, ráadásul magasabb színvonalú képzést kaphatnak, mint az egyetemi bajnoskágban, vagy az NBA-ben ingyen kellene játszaniuk (Stern terve szerint a húsz év alattiak nem kapnának pénzt), esetleg az NCAA-ben rohangálhatnának eszetlenül. Amare Stoudemire például azért draftoltatta magát 18 évesen, mindössze háromévnyi kosarasmúlttal, hogy kihúzza a nyomorból családját. Vajon mit tett volna, ha Amerikában még két évig nem kaphatott volna pénzt?
Egyébként NCAA-döntő van ma este, Kansas és Memphis, nem mennék bele. Én egyszerűen képtelen vagyok egyetemi kosárlabdát nézni (nagyon is egyetértek Hollingerrel), túl sok az agyatlan rohangálás és hajigálás, szinte semmi csapatjáték, semmi olyasmi, ami engem a kosárlabdában igazán érdekel. Bármelyik nagy európai klub utánpótláscsapata kifinomultabb, érettebb játékra képes az NCAA ugróatlétáinál.
Legutóbb egy North Carolina-Duke örökrangadóba akadtam bele a Sport Klubon, de amikor Tyler Hansbrough (PF) a NCU legjobb játékosa harmadszor játszotta el azt, hogy három védő gyűrűjében izomból belekúrta a fölötte lengő kezekbe a labdát, akkor úgy gondoltam, hogy ennél a Honvéd-serdülő bármelyik centerének több esze van.
Jó, tudjuk, hogy az amerikai utánpótlásrendszer nem a kifinomult taktikai elemek oktatását helyezi középpontba, hanem elsősorban a fizikai képzésre koncentrál, de akkor is.